Nazwisko: BERNERT

    Imię Anna

   Narodowość: francuska

      

         Przyjechałam 15 listopada 2004 do Skoczowa, po 25 godzinach jazdy autokarem z Chalon-sur-Saône we Francji, by zrealizować program "mojego" europejskiego wolontariatu (w ramach "Programu Młodzież") w Stowarzyszeniu "Mala Ojczyzna". Stowarzyszenie to zajmuje się promocją gminy Skoczów, pracą z osobami bezrobotnymi, prowadzi kursy i warsztaty dla młodzieży (kursy komputerowe, językowe, warsztaty aktywizujące, klub pracy,...).

Program Młodzież składa się z pięciu części zwanych Akcjami. Różnią się one rodzajem wspieranej działalności. Łączą je wspólne cele: zrozumienie czym jest zjednoczona Europa, poznanie rówieśników z innych krajów, odkrywanie innej kultury, zdobycie doświadczeń życiowych i zawodowych:

- Akcja 1 "Wymiana Młodzieży";

- Akcja 2 "Wolontariat Europejski";

- Akcja 3 "Inicjatywy Młodzieżowe";

- Akcja 4 "Wspólne Działania";

- Akcja 5 "Działania Wspierające".

 

Akcja 2 czyli Wolontariat Europejski, w którym ja uczestniczę, daje możliwość każdej osobie do 25 lat, bez względu na dyplomy i własne doświadczenia, wyjechać do innego kraju, który jest partnerem Programu Młodzież, zarówno do krajów Unii, jak i spoza Wspólnoty. Pozwala to poznać kulturę i obyczaje danego kraju, zawrzeć nowe znajomości, a to wszystko za darmo (sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej).

Załatwianie wszystkich spraw związanych z wyjazdem to długa droga, co nie oznacz, ze trudna, lecz czasochłonna. Planowanie podróży należy rozpocząć ze znacznym wyprzedzeniem. Długi czas załatwiania formalności ma swoje pozytywne strony, ponieważ można przemyśleć i upewnić się, co do swojej decyzji.
 

Moja droga do realizacji projektu -

etapy, które musi pokonać każdy wolontariusz...

Etap 1: Dla zorientowania się o zasady i możliwościach uczestnictwa w Programie przejrzałam stronę internetową (http://www.sosforevs.org), poczytałam o różnych projektach, krajach, do których można wyjechać, dziedzinach życia, w których można pracować (informatyka, ekologia, praca z ludźmi, kultura ...)

Etap 2: Musiałam znalesc organizację która pośredniczy w załatwianiu formalności, pomoże mi w tłumaczeniu i zrozumieniu projektów (pisane w j. angielskim). Razem wybraliśmy 15 projektów, które najbardziej mnie zainteresowały, napisaliśmy moje CV i listy motywacyjne. Wysłalismy listy do organizacji które wybrałam i czekalismy na odpowiedz... Kilka stowarzyszeń dalo pozytywną odpowiedz i z tego wybrałam najciekawszy dla mnie projekt.

Etap 3: Teraz przyszedł czas na dopełnienie formalności, uzupełnienie dokumentów i nawiązanie kontaktu z wybraną organizacją. Te same dokumenty wysłałam do Francuskiej Narodowej Agencji Programu Młodzież, do Narodowej Agencji wybranego kraju i Komisji Europejskiej.

Etap 4: Z uwaga musiałam pilnować dnia, do którego miałam wysłać dokumenty, ponieważ komisja zbiera się tylko 5 razy w roku. 

Termin złożenia dokumentów do Komisji uzależniony jest od daty wyjazdu. Jeżeli masz motywację i potrafisz przekonać o tym Agencję Twojego Kraju, to możesz spodziewać się pozytywnej odpowiedzi, jednak o Twoim wyjeździe ostatecznie decyduje Komisja Europejska, ponieważ ona zarządza finansami i ilością wolontariuszy w danym kraju.

Etap 5: Na tym etapie istnieją dwie możliwości:

a) odpowiedź pozytywna – jadę! ; b) odpowiedź negatywna…

 

a) To już tylko kwestia czasu! Znałam date wyjazdu i mogłam poczynić przygotowania. Organizacja Wysyłająca pomogła mi znaleźć połączenie i zarezerwować bilet do „mojego kraju”, to również czas na ustalenie szczegółów (mieszkanie, kto odbierze mnie z dworca, itp.)

         Przed wyjazdem każdy wolontariusz uczestniczy w seminarium, gdzie ma okazje poznać innych francuskich wolontariuszy, którzy wyjeżdżają do krajów Unii. Rozmawialiśmy o kwestiach formalnych (obowiązujące przepisy prawne, obowiązki, ubezpieczenie, itp.), dyskutowaliśmy o emocjach związanych z wyjazdem i o tym, co nas czeka w innym kraju, jak radzić sobie z konfliktami. Poruszyliśmy również temat stereotypów i relacji międzykulturowych.

 b) Jeżeli odpowiedź z Komisji jest negatywna pozostaje możliwość odwołania się od decyzji. Następuje wówczas ponowienie procedur i powrót do Etapu 3. Ja jestem przykładem na to, że pierwsza negatywna odpowiedź nie przekreśla naszego wyjazdu.

 Etap 6 : WYJAZD!!! Do tego momentu w załatwianiu wszystkich spraw pomagała mi Organizacja Wysyłająca, jak również pokryła koszt przejazdu do „mojego kraju”. W gestii Organizacji Goszczącej jest znalezienie dla mnie mieszkania, pokrycie kosztów jego utrzymania, oraz wypłacanie kieszonkowego.
 

         ...I JUŻ NA MIEJSCU...


- Bardzo miło przywitali mnie wolontariusze, którzy przyjechali do Polski wcześniej - zorganizowali imprezę zapoznawczą.

- Mój mentor dba o to, żeby mi niczego nie brakowało, zawsze ma czas na rozmowę o tym, co się dzieje (a dużo się dzieje). Jest moim Aniołem Stróżem.

- Często robi e ewaluacje z koordynatorem projektu, żeby wiedzieć czy na pewno dobrze się rozumiemy.

- Ważna w projekcie jest praca, ale najważniejsze jest odkrywanie kraju, relacje z innymi i to co czerpie dla siebie z pobytu w innej kulturze.

- Wolontariat Europejski to wspaniałe przeżycie - POLECAM - zmienia sposób patrzenia na świat i sposób życia.