Ania Bernert w Skoczowie  


Zobacz co słychać u Ani...

Nasza galeria

 

15 listopada 2004r. przyjęliśmy do naszego stowarzyszenia na roczny staż wolontariuszkę z Francji. Jak do tego doszło ?

Początkiem stycznia 2004r. Janusz Kocik dyrektor Stowarzyszenia Polskie Forum Edukacji Europejskiej z Katowic, zwrócił się do nas z propozycją wspólnej organizacji przedsięwzięcia polegającego na przyjęciu wolontariusza z zagranicy. Temat szybko podchwyciliśmy, tym bardziej, że wszelkie procedury formalne, a jest ich trochę, wziął na siebie Janusz.
Szczegółowy opis „techniczny” koniecznych formalności dot. organizacji takiego projektu, oraz wszelkie inne informacje związane z  ideą i finansowaniem takich wyjazdów znajdują się na stronach Programu Młodzież  www.youth.org.pl .

Tak więc, najpierw musieliśmy wymyślić ramowy program stażu i „wpleść” go w cały projekt. Później wszystko trzeba było przetłumaczyć na język angielski i przesłać do organizacji, która była formalnie tzw. Organizacją goszczącą – czyli PFEE w Katowicach. Rzecz z perspektywy wydaje się prosta. Nasz projekt został zaakceptowany przez Komisję Europejską i jego główne elementy zostały umieszczone na specjalnej stronie internetowej przeznaczonej dla potencjalnych wolontariuszy. Mogą się oni tam zapoznać z ofertami konkretnych projektów organizacji z poszczególnych krajów. Otrzymaliśmy od młodych ludzi z całej europy, którzy wybierali się na staż do polski kilkanaście dokumentów aplikacyjnych. Na marginesie dodam ciekawostkę (jak na nasze standardy), iż prawie wszyscy znali co najmniej dwa języki obce w stopniu komunikatywnym.

Po wymianie korespondencji, do Skoczowa ostatecznie przyjechała dziewczyna z Francji Anna Bernert. Jak to zrobiła, żeby się tu znaleźć i jakie są jej wrażenia z pobytu w Polsce, dowiecie się odwiedzając jej stronę autorską do czego serdecznie zapraszam.

 

Dyrektor Stowarzyszenia

Andrzej Bacza